Wasz indywidualny katalog PunchOut
Podłączenie katalogów
Systemy informatyczne
Sytuacja wyjściowa
Wiele przedsiębiorstw stawia na systemy SRM i platformy e-procurement, aby efektywniej kształtować procesy pozyskiwania. Obojętnie, czy stosuje się SRM czy procesy zakupowe dokonywane są w gospodarce towarowej, zarządzanie danymi artykułów jest czynnikiem decydującym.
Wyzwanie istnieje tylko w tym, aby zapotrzebowania zamawiających pokrywać w możliwie wysokim stopniu katalogami preferowanych źródeł zakupów. W innym przypadku dział zakupów znowu widzi się skonfrontowany z sytuacją, że liczba codziennych zgłoszeń zapotrzebowania angażuje sporą część sił.
W przeszłości katalogi były udostępniane często za pomocą statycznych zbiorów danych, oznaczających wysokie nakłady administracyjne, a ponadto niosące z sobą decydujące wady w zakresie aktualności i zawartości informacji.
Lingemann udostępnia Wam indywidualny i dopasowany asortyment za pomocą przyłącza OCI lub cXML.
Analiza wykonana przez Lingemanna
Przyłączenie sklepu internetowego przez OCI lub cXML nie stanowi już dzisiaj żadnego wyzwania. A mimo to dane produktowe muszą być ukierunkowane na wymagania naszych klientów. Do tego zaliczają się takie klasyfikacje jak eClass lub UNSPSC, ewentualnie wewnętrzne grupy towarowe, dopasowanie jednostek ilościowych i podawanych w zamówieniach, a także skrócenie tekstów dotyczących artykułów – nie utrudniając sprawdzania na przyjęciu towaru. Im większy będzie asortyment, tym bardziej obszerne zadanie do wykonania.
Z punktu widzenia działu zakupów ważne jest, aby pomyśleć o jeszcze jednym aspekcie. Z jednej strony chciałoby się użytkownikom udostępnić możliwie dużo ich zapotrzebowań, z drugiej zaś trzeba zachować kontrolę nad źródłami pobrań i aktywnościami zakupowymi. Często zadawane pytanie brzmi: jak można zapewnić, aby dostawca po prostu nie zmienił cen lub nie włączył do katalogu nieuzgodnionych produktów?
Realizacja
Lingemann nie podłącza po prostu swojego sklepu internetowego. Dla każdego projektu klienta tworzymy własne konto, z własnym asortymentem. W nim tworzymy indywidualny katalog klienta zawierający wyłącznie zdefiniowane produkty z uzgodnionymi cenami. Dodatkowo utrzymujemy wiele innych zakresów asortymentowych, które są uzgadniane i dokumentowane w liście wybranych produktów z działem zakupów.
Aby tym samym nie podwyższać udziału zgłoszeń zapotrzebowania, zaprojektowaliśmy specjalny proces. O produkty, które nie są w asortymencie katalogowym, można na formularzu sklepu internetowego – lub po prostu własnym tekstem przez e-mail – złożyć zapytanie bezpośrednio u Lingemanna. My przejmujemy wyszukiwanie, ewentualnie zakładamy ten artykuł i dostawcę oraz wysyłamy ofertę do użytkownika i oczywiście do kontroli wyrywkowej do działu zakupów. Następnie umieszczamy produkty jako nową pozycję w katalogu tymczasowym.
Zgłoszenie zapotrzebowania jest opracowane, dział zakupów nad tym nie pracował, a zamówienie przebiega w regularnym procesie.
Eksploatacja i bieżąca optymalizacja
Aby móc zaoferować ten serwis naszym klientom stosującym systemy takie jak ARIBA lub Coupa, zleciliśmy w 2018 roku naszemu operatorowi Onventis 2018 zaimplementowanie interfejsu cXML. Od tego czasu mogliśmy zrealizować kilka projektów.
W ramach jednego z wymogów klienta rozszerzyliśmy nasz sklep internetowy o wyświetlanie stanów magazynowych w katalogu indywidualnym. Poprzez serwis sieciowy mogą być wyświetlone stany artykułów magazynu konsygnacyjnego w ARIBA.
Aktualnie integrujemy naszą administrację stanów BOOST do procesu ARIBA i możemy zakładać pobrania z magazynu w systemie w sposób zautomatyzowany.
Wymierny sukces
Po utworzeniu interfejsów czynności administracyjne w dużej mierze odpadają, a katalogi są zawsze aktualne. Z Lingemannem macie opanowany asortyment w 100% i sterujecie projektami standaryzacji zorientowani na cele.
Dzięki procesowi zapytań udaje się ponadto poradzić sobie z większą częścią zgłoszeń zapotrzebowania bez nakładów pracy w dziale zakupów i zakładania nowych dostawców.